Szlaki turystyczne

Słopnice  to jedna z najładniejszych wsi południowej Małopolski, malowniczo położona we wschodniej części Beskidu Wyspowego, to właśnie w Słopnicach jest „królowa” beskidu wyspowego – góra Mogielica.

Poniżej kilka propozycji miejsc, które warto zobaczyć:

Mogielica (1170 m n.p.m.) – najwyższy i chyba najładniejszy szczyt Beskidu Wyspowego ze względu na regularny kształt miejscowi  zwą Kopą. Na szczycie znajduje się wieża widokowa skąd rozpościerają się piękne widoki. Przy dobrej widoczności można zobaczyć nawet odległe Tatry.

Łopień (961m n.p.m.) – Na północnych stokach Łopienia znajduje się kilkanaście jaskiń, wśród nich Jaskinia Zbójecka (pomnik przyrody) z labiryntem ciasnych korytarzy o długości ponad 400 metrów. Jest to jedno z największych w Polsce stanowisk nietoperza podkowca małego.

Luboń Wielki (1022 m n.p.m.) – to najdalej na zachód wysunięty szczyt Beskidu. Znajduję się tutaj  schronisko górskie PTTK. Wierzchołek jest widoczny z wielu stron za sprawą anteny stacji przekaźnikowej. Stację wybudowano w 1961r., by umożliwić transmisje telewizyjne z mistrzostw świata w narciarstwie klasycznym , które odbyły się rok później w Zakopanem.

Ćwilin (1072 m n.p.m.) – w lasach Ćwilina żyje wiele ssaków, m.in. dziki, jelenie, sarny, borsuki. W 2010 potwierdzono występowanie rzadkiego w Polsce rysia. Przy dobrej pogodzie widoczne są: Babia Góra, Beskid Sądecki, oraz znajdujące się na Słowacji Magura Spiska i Wielki Chocz. Na samym szczycie Ćwilina znajdują się stół i ławy dla turystów. Stromy i rozległy stok polany Michurowej jest dobrym punktem startowym dla paralotniarzy.

Szczebel (977 m n.p.m.) – miejsce gdzie znajduje się jaskinia Zimna Dziura, opisywana przez geologów już w I połowie XIX w., w której lód utrzymuje się czasami aż do lata.  Na szczycie wznosi się pomnik poświęcony papieżowi Janowi Pawłowi II, który był tutaj dwukrotnie w czasie swych górskich wędrówek.